Posted on listopada 26, 2014

Serdeczne dzięki za udział w spotkaniu – poniżej zapis prezentacji:

prezentacja

oraz odpowiedzi na pytania:

PYTANIA I ODPOWIEDZI:
Pytanie:
Jaka jest zależność pomiędzy kalibracją urządzeniem X-Rite, a wbudowaną kalibracją w drukarkach np Canon? Jaki jest sens kalibracji w samych drukarkach?
 Wbudowana kalibracja w ploterach iPFx400 działa bardzo dobrze na wspieranych mediach wykorzystując wbudowany spektrodensytometr w celu relinearyzacji, nie umożliwia jednak tworzenia profili. Dopełnieniem procesu linearyzacji jest stworzenie profilu ICC, który uwzględni dokłanie charakterystykę barwną konkretnego podłoża – w tym celu można użyć np. omawianego podczas prelekcji zestawu i1Photo Pro2.
Pytanie:
Czy ma sens drukowanie w przestrzeni AdobeRGB i wyższych z materiału zarejestrowanego aparatem w sRGB?
Materiały wyrenderowane do sRGB są już przycięte do ograniczonej palety barw tej przestrzeni, więc nie da się odzyskać barw zarejestrowanych przez matrycę aparatu. Po konwersji do większej przestrzeni barw można ew. dosycić barwy w postprocesie. Zalecamy rejestrowanie barw w możliwie najszerszej przestrzeni, czyli ustawienie aparatu w tryb Adobe RGB lub renderowanie w konwerterze RAW do AdobeRGB, ECI v2,ProPhoto itp, następnie świadome późniejsze konwersje z uwzględnieniem profili urządzeń wyjściowych, pozwalające w pełni wykorzystać paletę barw druku/odbitki.
Pytanie: 
Tak na szybko -= nigdy na solwencie nie pracowałem – ale czy Total Ink coverage nie oznacza maksymalnego pokrycia farbą?
Dokładnie, TIC/TAC oznacza ilość składowych kolorów w kanałach budujących czerń
Pytanie: 
Sterownik drukarki (też korzystam z Canona ipf8300) pozwala na wybranie gamutu wyjąsia sRGB lub AdobeRGB… przy profilowaniu nie wskazuje się gamutu – czy to oznacza, że profil abstrachuje od ustawień tego typu i obrazuje po prostu maksymalną dostępną fisycznie przestrzeń barwową? Jak to działa
W sterowniku możemy wybrać prostą konwersję z popularnych przestrzeni edycyjnych sRGB/AdobeRGB. Tworząc profil chcemy stworzyć pełną przestrzeń barw naszego plotera badając jego odpowiedź na czyste liczby RGB, by wykorzystać całkowity potencjał palety barw urządzenia. sRGB a nawet AdobeRGB ograniczają paletą barw możliwych do zreprodukowania na ploterach Canon iPF
Pytanie: 
100% Black + 100% każdej składowej – no będzie bolało. Ale jak się zmieszczę w 100% black i TAC 240%, to gdzie będzie problem?
Kontroler druku reinterpretuje barwy danej przestrzeni CMYK lub RGB konwertując je na koordynaty przestrzeni niezależnej/PCS (profile connection space – przestrzeń łączeńia profili) – w ty wypadkue L*a*b, a następnie konwertuje koordynaty chromatyczne do przestrzeni maszyny+papieru. Wszelkie zadane koordynaty CMYK/RGB dla czerni zostaną zatem obcięte/dociągnięte do wartości zadanej przez nas podczas tworzenia profilu zapiętego później na kontrolerze druku.
Pytanie: 
Prosze wyjasnic szerzej kiedy stosowac Single scan, Dual scan przy druku na ploterach fotograficznych. Czy podniesiona saturacja na 50 i Neutralize gray na 75 dotyczy tylko labow czy ploterow fotograficznych rowniez? Dziekuje
Single scan odpowiada wyglądowi wydruku oświetlonego przez światło zawierające ilość UV odpowiadającej ilości emitowanej przez halogen/żarówkę. W przypadku Dual scan możemy zadecydować/modyfikować jaka ilość UV pada na wydruk pobudzając OBA – począwszy od braku UV, przez ilość UV emitowaną przez żarówki, po ilość UV zawartą w widmie światła dziennego. Dodatkowo możemy stroić kompensację dawki UV za pomocą wizualnej oceny załączonego wzorca szarości oraz modułu OBC (Optical Brightener Compensation – kompensacja wybielaczy optycznych)
Pytanie: 
czy mozliwe jest w noritsu seri 32 pominiecie profilu maszyny i zastapienie go własnym
Noritsu 32xx ma na kontrolerze zapięty na sztywno CMS, którego praktycznie nie da się wyłączyć z poziomu QSS Controllera. Jedynym możliwuym obejściem jest Noritsu QSS Printer Driveer, ale to rozwiązanie również ma ograniczenia – wymaga ręcznej kowersji do stworzonego profilu, oraz dezaktywuje standardowe ostrzenie oraz tzw. “RGB GCR” maszyny polegający na tym, że kontroler ogranicza moc smażenia laserów w odpowiedzi na pełną czerń 100% RGB, gdzie na skutek efektu halo plamki lasera dochodzi do zmiękczenia rysunku.
Pytanie: 
Czy można by kiedyś poświęcić trochę czasu na temat weryfikowania zgodności kolorów zrobionych ze standardami?
Oprogramowanie i1Profiler posiada moduł certyfikacji wydruków zgodnych z Fogra/Ugra MW3, IDEAlliance oraz japońskich. wraz z licencją umożliwiającą wykorzystanie wzorców Fogra/Ugra MW3oraz japońskich. Można zatem zweryfikować poziom dokładności odwzorowania bawr naszej maszyny względem norm ISO 12647-7/8
Pytanie: 
Jakie oprogramowanie wykorzystać do weryfikacji prawidłowości profilu?
i1Profiler jest wyposażony w narzędzia do wizualnej i pomiarowej walidacji jakości profilu, stosowanie rozwiązań zewnętrznych nie jest w tym wypadku konieczne.